niedziela, 11 stycznia 2015

#28 Program Meczowy: Górnik Zabrze - Olympique Marseille (1971)

Siema,

drugą pamiątką, którą chcę wam dzisiaj przedstawić jest program meczowy, z meczu między Górnikiem Zabrze a Olympique Marseille który odbył się w 1971 roku. Górnik przystępował do tego meczu z wielkimi nadziejami na pozostanie w Pucharze Europy Mistrzów Krajów (PEMK). Górnik pierwszy mecz rozgrywał w Marsylii przegrał niestety 1:2. Spotkanie między mistrzem Polski a mistrzem Francji rozgrywany był na stadionie Śląskim w Chorzowie, 29 września 1971 roku. Na meczu pojawiło się ok. 70 000 widzów. Górnik Zabrze wyszedł na murawę w następującym składzie:

Trener: Antoni Brzeżańczyk

Pierwsza połowa w wykonaniu Zabrzan była poniżej oczekiwań, mimo jednej zdobytej bramki połowa w wykonaniu Zabrzan to w skrócie: mnóstwo błędów w obronie jak i w ataku. Górnicy pierwszą zagrali tak słabo, że nawet sam zawodnik Górnika Erwin Wilczek w trakcie przerwy powiedział: "Czuję, że przeciwnik zepchnie nas do defensywy...". Tak też się stało Olympique rozpoczął 2 połowę tak jak rozpoczął pierwszą. Drużyna Górnika musiała bronić się wszystkimi siłami. Dopiero w 77 minucie Górnikom udało się stworzyć sytuację bramkową. Po dośrodkowaniu do piłki doskakuję Lubański, wydawało się że napastnik wpakuje piłkę do siatki, lecz przeszkodził mu w tym Wraży, który wpadł całą swoją masą w zabrskiego zawodnika, przewracając go... Mówi się że: "Gra się tak na ile przeciwnik pozwoli". Ten cytat pasuje do tego meczu jak żaden inny... Jedynym piłkarzem który się nie poddał mimo przewagi przeciwnika jest Zygfryd Szołtysik, lecz jeden zawodnik na boisku nic sam nie uczyni. Tak liczna publiczność nie doczekała się w tym dniu nagrody za tak wspaniały doping w deszczu i zimnie...

Górnik Zabrze 1:1 (1:0) Olympique Marseille